Néha előfordul, hogy a kicsikék feladják a leckék kicsi a bors, de erős alapon és nem igazán könnyítik meg a fotózást. Mindenkivel előfordul, hogy cseppet nyűgös, még velünk felnőttekkel is, így most elárulok pár titkot arról, hogyan lehet az újszülött fotózás Budapesten az én vezénylésemmel akkor is gördülékeny, ha a babucik nem feltétlen együttműködőek.
Nem kell lefújni a fotózást!
“Előfordulhat, hogy a baba nem annyira együttműködő a fotózás során, ami teljesen normális és érthető. Ilyenkor is van néhány tippem, hogyan kezelhetjük ezt a helyzetet, mielőtt lefújnánk egy fotózást.”
Első lépésként próbáljuk meg megérteni, hogy mi a kicsi baja. Sok a fény, sok a zaj, üres a pocakja, vagy csak éppen álmos. Mindegy, hogy mi okozza a diszkomfort érzetét, fontos, hogy kellő időt szánjunk arra, hogy a baba megnyugodjon és türelmesen próbáljuk meg együtt orvosolni a problémáját, hogy aztán békésen lemehessen a fotózás.
Mi lehet az oka annak, ha egy baba nem akar fotózkodni?
“Éhes – mindig hagyok elég időt arra, hogy anyuka megetethesse a picit, akár szopizik, akár cumisüvegből eszik, nem sürgetem őket, nyugalomban, harmóniában kerül sor a stúdióban az etetésre és az azt követő büfi is nagyon fontos!”
Üres pocakkal nem lehet fotózni! A kicsik igazán jóízűen akkor tudnak aludni, ha előtte jóízűen ettek is. Az etetésre a KiddyPix stúdióban kialakítottam egy olyan kis helyet, ahol az anyukák kényelmesen elvonulhatnak, hogy gyermeküket megetessék és utána megbüfiztessék.
“Tele a pelus és ez zavarja – ha azt érzem, hogy erősen szagos a bababpopó, és közben láthatóan nyugtalan a baba, akkor itt az ideje egy tiszta pelusnak, kicseréljük, de nem túl szorosra húzva, hogy ha meztelen pózokat is szeretnének a szülők, akkor könnyebben le tudjuk venni a pelust.”
Nemcsak a fotózás békés menete miatt fontos, hogy egy kicsinek tiszta legyen a pelusa, hanem a diszkomfort érzeten túl a higiénia végett is. A kicsiket biztonságos és kényelmes pelenkázón tudják az anyukák tisztába tenni a stúdiómban, ahol az átöltözés is könnyen lebonyolítható, ha egy kis “baleset” éri az aprócska rucikat.
“Fázik/melege van – ha a keze vagy a lábfeje kicsit hűvösebb, mint a teste többi része, akkor biztosan fázik a pici, ezért vagy betekerem egy ún. wrap anyagba, vagy bekapcsolom a fűtést. Azonban az is lehet hogy kicsit kipirosodik az arcocskája és tapintásra is meleg a kis teste. Nos, ez esetben biztosan melege van, tehát lekapcsolom a fűtést és minél kevesebb ruhában hagyom a babát. De ezek aligha fordulhatnak elő, mert nagyon figyelek rá hogy a legjobb legyen a hőmérséklet a baba igényeinek megfelelően!”
A megfelelő, szezonhoz illő öltözet megválasztása nagyon fontos. A szülőket mindig arra kérem, hogy legyenek rugalmasak. Lehet, hogy elképzeltük a kicsikénket egy kis kötött ruciban és sapiban, de neki nem esik jól abban fotózkodni. Ezt a nem tetszést egy újszülött sírdogálással fejezi ki. Értsük meg és érezzük a jeleket, és tudatosítsuk magunkban, hogy bármilyen képekre is vágytunk, gyermekünk kényelme és biztonsága felülírja minden elképzelésünket. Ha a baba és a szülők közt nincs egyetértés az outfitben, akkor én mindig igyekszem megtalálni az arany középutat, hogy a kicsike jól érezze magát, miközben visszaadjuk a megálmodott újszülött fotó stílusvilágot.
“Nem érzi jól magát az adott pózban – ha azt látom, hogy egy adott pózba helyezve többszöri nekifutás után is a baba igyekszik abból a pózból kimozdulni, akkor egyértelmű, hogy neki az a póz nem kényelmes, így nem is erőltetem, másik pózt találok, amiben már jól érzi magát.”
Nagyon fontos, hogy mindenben a kicsi igényeit vegyük figyelembe. Mindegy, hogy mennyire cuki egy póz, vagy milyen jól áll az adott babának, és milyen fantasztikusan kirajzolja a bimbózó kis karakterét, akkor is azt kell néznünk, hogy neki jó legyen. Minden kicsinek megvan az a beállítás, ami számára ideális és komfortos. Mindig hagyok elég időt egy fotózásra ahhoz, hogy a babának kényelmes és előnyös pózt megtaláljuk és abban megszülessenek a legszebb képek.
“Fáj a pocakja – ha azt látom, hogy az egyébként nyugalomban lévő baba 1 pillanat alatt fájdalmasan felsírva mozdul ki a pózból és a szokásos nyugtatásos technikáim nem segítenek, akkor biztosan a pocak a ludas. Ilyenkor ha felemelem és masszírozom a hasát vagy megfordítom és a hátát paskolom, vagy megtornáztatom a lábait a hasa irányába, előbb utóbb enyhül a fájdalom és újból visszanyugszik, elalszik. A végső segítség ebben az esetben az is lehet ha erősen becsomagolom, körbetekerve egy wrap anyaggal.”
A pocakfájásról általában előre is szoktam érdeklődni, hogy felkészültek legyünk, ha a kicsikét zavarja a hasikája. Nem szabad türelmetlennek lenni ilyen szituációban, hiszen mi sem szeretjük, ha fáj a hasunk és mellette még különböző izgalmas pózokban fotóznak is. Figyeljünk oda a baba jelzéseire, igyekezzünk azon, hogy jól érezze magát és ha mégsem érzi jól magát bármilyen okból, akkor tegyünk meg mindent annak érdekében közösen, hogy visszanyerje nyugalmát.
Mivel tudom segíteni, hogy a fotózás sikeres legyen?
- Kényelmes környezet, ahol anya és apa és a baba is jól érzi magát, különös tekintettel a hőmérsékletre.
- Egyszerűbb pózok, amiben minden baba biztosan jól érzi magát.
- Több, hosszabb szünet a pózok között.
- Türelem és rugalmasság. Ha a pózok nem akaródznak összejönni, akkor a baba természetes mozdulatait, állapotát is meg tudjuk örökíteni. Pl. anya/apa kezében, vagy háton fekve az etetés utáni szuszókában, stb.
Végül jöjjön egy nagyon fontos tanács tőlem:
“A legfontosabb, hogy ne stresszeljünk, és élvezzük a közös pillanatokat! Minden kis pillanat értékes, és közösen biztosan meg tudjuk örökíteni a legszebb emlékeket.”